Think free

Te es ievietošu video, manuprāt, kurus ir vērts redzēt, lai domātu. Vēl vairāk – lai rīkotos labāk.

_______________________________________________

Mūsu Latvijas valsts simboli. Svēti. Sargājami. Godājami.

Īsfilma “Latvijas Valsts simboli”

_______________________________________________

Es priecājos, ka esmu uzzinājusi par šo kungu, žēl, ka tikai tagad. Un tomēr, pasaules vēsturē viņa vārds jau ir ierakstīts – Richard Stallman ir cilvēks, kurš dzīvo starp mums un dzīves laikā ir izlolojis un attīstījis ideju par brīvi pieejamu katram cilvēkam iespēju lietot datortehnikas programmatūru (free software, open source jeb OS) 1984.gadā Richard Stallman rada GNU operētājsistēmu – brīvi pieejamu ikvienam programmatūru, tomēr, tai kas trūkst… 1991.gadā GNU izmanto kāds jaunietis, lai uzrakstītu kodu kādai citai programmai (kuru šodien atpazīstam ar pingvīniņa simbolu), kas noved pie lielu prātu sadarbības, kas maina pasauli uz labu. Un tā Richard Stallman, sadarbojoties  un apvienojot idejas un izlolotās cilvēka un sabiedrības brīvības iespējas ar Linux izstrādātāju Linus Torvalds, 1992.gadā ideju beidzot īsteno pilnībā.

Tādējādi šodien mēs to visu lielākoties pazīstam kā GNU/Linux programmas. Lieki piebilst, ka tās ir pieejamas bez maksas. Un ļoti iespējams, arī Tavā datorā tās mājo. Viņa darbs ir atstājis iespaidu uz gandrīz katra 20.-21.gadsimta cilvēka dzīvi, apzināmies mēs to vai nē. Atļaušos teikt, ka pozitīvu iespaidu, tāpēc vēl jo vairāk šis kungs ir ievērības cienīgs.

Video, ko ievietoju ir Richard Stallman lekcija “Autortiesības pret sabiedrību” (Copyright vs. Community), ko viņš sniedza 2012.gada 7.novembrī Reikjavīkas universitātē.

Atgādināšu, ka autortiesības pašas par sevi ir visai nesen radīts tiesību koncepts, kas nu jau tiek apstrīdēts. Tas nenovēršami noved pie jautājuma par vērtībām un atbilžu meklēšanas uz daudziem jautājumiem… Lekciju klausieties, lai būtu viela pārdomām Jūsu pelēkajai vielai galvaskausā. 😉

____________________________________

Dari labu. Vienmēr.

___________________________________

Ja zini angļu valodu, nepažēlo gandrīz 4h sava laika un noskaties šo dokumentālo filmu “The Century of The Self” – kā tika realizētas psihoanalīzes tēva Zigmunda Freida idejas Amerikā un kā pasaule ir tikusi ar to saindēta… eksperimenti nebeidzās.

_____________________

Sekojot līdzi notikumiem LV, mani nepamet tāda kā sirreāla sajūta…

Ja neesi vēl lasījis/-usi, tad iesaku izlasīt Džordža Orvela “Dzīvnieku ferma”. Tiešām vērtīgi.

P.S. Un, ja vēl iedomājas un saprot, kas pašlaik atbilst vadoņu tēliem…

One thought on “Think free

Atbildēt

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s