Deg Pils. Vara agonē.

2013.gada 20.jūnija vēls vakars, Rīga, Latvija. Deg Latvijas prezidenta Rīgas pils.

Gan sociālajos tīklos, gan citos medijos visai operatīvi parādās tiešraides ziņu lentes par notiekošo staltajā pilī Daugavas krastmalā. Neskaitāmi fotouzņēmumi un pat tiešraides video no mobilā telefona.

Pils ir Latvijas simbols, kurš deg. Mūsu valsts vēsture deg.

Cik varējuši, ugunsdzēsēji ir glābuši.

BNQIPdECIAAo5JV.jpg largeFoto: Valdis Melderis iekš twitter

Sabiedrībai nav vienalga. Tā domā kāpēc tā noticis un vai varēja nelaimi novērst?

Savādāk ir ar pie varas esošajiem. Notikusī traģēdija nav vienkārši gadījums – tā ir acīmredzamas sekas ilgstošai pēdējos 20 gados realizētai politikai – nodzīvot visu, ko vien var, konsolidēt to, kur būtu jāiegulda, bet tos, kurus būtu jātiesā, beznosacījuma apmēros glābt. To sauc par valsts izsaimniekošanu.

Otto Ozols (TVNET) šorīt raksta: “Saeimas deputātus par to (kritisko stāvokli VUGD) jau pagājušā gada oktobrī informēja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta priekšnieks Oskars Āboliņš.  Šā gada februāri viņš atzina, ka dienesta gada budžets ir tikai 28,5 miljoni latu, no kuriem 22,3 miljoni ir paredzēti vien atalgojumam, bet par atlikušo (~6.2 miljoni latu) jāuztur ēkas un tehnika.  Ja runā par atalgojumu, tad viens ierindas ugunsdzēsējs “uz rokas” saņem aptuveni tikai 270 latus. Ugunsdzēsēju vadība ir atzinusi, ka lielākā problēma ir tieši novecojušas autoparks un kritiskajā stāvoklī esošo ugunsdzēsības depo, kuru atjaunošanai savukārt vajadzētu 193 miljonus latu.

Tikai 193 miljoni būtu nepieciešami, lai uzceltu uz kājām Latvijas ugunsdzēsēju un glābšanas dienestu kopumā!

Un šajā brīdī pēķšni acu priekšā pavīd visi citi pie varas esošo steidzīgi, ar “Godmaņa rūpju rievu pierē” pieņemtie apšaubāmu personu privātu biznesu glābšanas lēmumi par nodokļu maksātāju sūri grūti sastrādātajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem… kaut vai tikai Parex glābšana, kurā ieguldīts vairāk kā 1.2 miljardi latu, Dienvidu tilta “kvalitatīvā zelta” būvniecība ~315 miljoni latu , Bijušā prezidenta Valda Zatlera vēlme pēc konkrēta, ekskluzīva dzīvokļa Vecrīgā vairāk kā 1 miljona latu vērtībā…. tagad arī Liepājas metalurga glābšana tiek cerēta… un vēl, un vēl…

BET,  kad beidzot glābsim Latviju? Kad atjaunosim Latvijas ugunsdzēsības dienestu aprīkojumu? Kad mediķiem nodrošināsim labāku autoparku ātrās palīdzības sniegšanai? Kad ceļus beidzot būvēs tā, ka pa tiem var braukt, nevis tos nozags? Kad beidzot pie varas esošie domās par valsti, nevis savu tuvāko drauģeļu pēcpušu glābšanu?

Ugunsdzēsēji ik gadu ziņo par to aprīkojuma nožēlojamo tehnisko stāvokli un varnešu tuklo attieksmi, ko spilgti pierāda arī n-tie gadījumi:

– ģimenes lēcieni no 9 stāvu ēkas balkona, kad ugunsdzēsēji tehniski nespēja glābt dzīvības, jo trepes par īsām;

– režisora Jāņa Streiča dēla bojāeja, kad nespēja piebraukt pie notikuma vietas, jo mašīna tehniski neizturētu

– Vanšu tilta pašnāvnieks, kad tilta kāpņu atslēga bija kādam “galvenajam” kabatā, bet pats atpūtā…un atkal nepaspēj glābt;

– tagad arī Rīgas pils degšana, kad nestrādā ūdenspumpis, ūdens spiediens pilsētas ūdensvadaos par vāju, lai spētu gūt ūdeni…

un vēl, un vēl…. bet vara tikai saka, ka nav naudas un neko nevar. Savelciet jostas!

Ugunsgrēks Rīgas pilī ir pēdējā spilgtākā vizualizācija varas nolaidības un alkatības agonijai.

Ugunsdzēsēji, pašaizliedzīgi jauni vīrieši, dara savu darbu, sakožot zobus, riskējot ar savām dzīvībām un tomēr ik dienu ticot, ka kāds no lēmējiem BEIDZOT iedomāsies arī par viņiem, par Latviju, par mums visiem.

Latvija turās uz entuziastiem, kas tic Latvijai un tās nākotnei, kamēr pie varas esošie to noēd un nodzīvo miljoniem vērtos prezidentu dzīvokļos, simtiem tūkstošus vērtos limuzīnos, ekskluzīvos komandējumos un citās izpriecās uz nodokļu maksātāju rēķina, ne jau sava personīgā.

Un retoriski kļūst jautājumi, uz kuriem sabiedrībai ir tiesības saņemt atbildes pēc būtības:

Tas, ko nosargājām kara laikā no vāciešiem un krieviem, tas tagad sadeg remontā….interesanti, kāds ir iemesls šim ugunsgrēkam un kādi šoreiz būs attaisnojuma šļupsti par nožēlojamo tehnisko stāvokli valsts drošībā?

Cik ilgi konsolidēs cilvēku dzīvības, Latvijas tautu, vēsturi un drošību? Vai tā tiek izpildīti Māstrihtas kritēriji exel tabulās?

Vai beidzot kāds atbildēs reāli par savu nolaidību, nevis tikai ar vēja pūsmu no politiska pirksta pakratīšanas?

________

Foto galerijas no Rīgas pils ugunsgrēka skatīt te.

Te arī īss ieskats Ugundzēsēju sarunas Rīgas pilī, veicot bīstamos darbus

Atliek vien noliegt galvu šo vīru priekšā par bīstamo un pašaizliedzīgo darbu, ko veic, saglabājot tādu mieru.

5 thoughts on “Deg Pils. Vara agonē.

  1. Šīs nakts notikumi spilgti parādīja, kur novedušas mūžīgās konsolidācijas un nepareizās prioritātes. Novecojusi tehnika, tajā pat laikā fanāti, kas glābj, kaut netiek novērtēti, problēmas ar oficiālajiem valsts medijiem un to izziņošanas operativitāti. Attieksme pret vēsturi.. utt… Saraksts bezgalīgs. Un skumjākais ir tas, ka atradīs kādu grēkāzi, publiski nolinčos un turpinās dzīvot tālāk ar tādām pašām tradīcijām, attieksmi

  2. Visu rītu nepamet sajūta, ka tas ir tieši tāpēc, ka esam tiešā un pārnestā nozīmē stipra tauta brīžos, kad kāds ‘pacēlis roku pret mums’ vai kāds cits apdraudējums uzglūnējis, bet esam pārāk gļēvi, lai kā ‘darba devējs’ parādītu “tautas kalpiem – biznesmeņiem” viņu īsto vietu… Sak, kam domāt par mūsdienīgu tehniku ugunsdzēsējiem, ja tāpat strādās uz spēku izsīkuma robežas un kaut ar spaiņiem nodzēsīs? Kam domāt par Parex’o’šmareksu darboņu sodīšanu pēc taisnības un ‘pēc pilnas cenas’, ja tāpat tauta savilks jostas, paņems kredītu un nepukstēs? Būtu viens vai divi gadījumi – ok, nejaušība, sakritība utt… Taču te jau, atvainojos, smird pēc sistēmas, kurā neviens neko netaisās mainīt, jo tāpat taču visi savilks jostas, saspiedīsies ar mugurām kā pingvīni un izēdīs kārtējo savārīto ‘ziepju podu’ nekurnot.

    Visu cieņu un zemu paklanos visiem tiem cilvēkiem, kuri nedomājot par savām dzīvībām un neskatoties uz pārgurumu glāba daļu Latvijas vēstures, mantojuma un daļu no mūsu latvietības! Paldies, no sirds…

  3. Kopš ugunsnelaimes “Reģu” pansionātā 2007.g.nekas nav mainījies.Vien uguns, ūdens un gaisa stihijas strauji tuvojas bezdomu varai, kurai augšpēdu vērtību skala.
    Aizvadītā nakts parādīja patiesos Latvijas ciparus, kas ir apgriezti proporcionāli Dombrovska ciparnieku valdības zīmētajiem.
    Ik dienas ierindas glābšanas un drošības dienestu darbinieki veic varoņdarbus, kurus izliekas neredzam vara, nespēj novērtēt, pat maksājot pienācīgu Māstrihtas kritērijus izpildošo valstu līmeņu atalgojumu, kur nu vēl aprīkot atbilstoši.

Atbildēt

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s