Kas un kāpēc vadīs LTV?

Ir sākusies jauna diena, kura solās vakarā piepildīties ar ziņu par jauno LTV valdi, kuru iecels NEPLP.

Sabiedriskajiem medijiem jārada un jāattīsta nacionālā kultūrtelpa un informācijas vide –  tā rakstīts koncepcijā par jauna Latvijas sabiedriskā elektroniskā medija izveidi. Kāda būs Latvijas Televīzija? Turpinās stagnēt vai beidzot piedzīvos uzplaukumu? Vakar LTV raidījums “Sastrēgumstunda” bija veltīts tieši šim jautājumam, jo galu galā visai sabiedrībai taču būtu jāredz un jāzina, kas vadīts tās finansēto sabiedrisko mediju turpmāk un kāds tas būs.

Atzīšos, ka gāju klātienē klausīties un skatīties, ar cerību, ka būs interesanta un kvalitatīva diskusija, jo sanākuši taču būs mediju cilvēki. Diemžēl, šī bija kārtējā reize, kad cerība bija muļķa mierinājums, tomēr ticu, ka tā tomēr mirs pēdējā. 🙂 Ticu, ka ir iespējama un būs kvalitatīva saruna pēc būtības par Latvijai svarīgiem jautājumiem jebkurā jomā, tai skaitā sabiedriskā medija jomā. Un kā teica Jānis Geste, sapņot jau nevienam nav aizliegts.

Raidījuma laikā man neizdevās uzdot jautājumu, kurš man bija un uz kuru atbildi tā arī neradu – Kāpēc konkrētie kandidāti vēlas vadīt LTV? Kāda ir to motivācija pamest pašlaik savas siltās un labi apmaksātās darba vietas, lai kāptu uz it kā grimstošā kuģa LTV un nezināmā virzienā to vadītu?

Jo netopu gudra – lielākā daļa mediju cilvēku un arī NEPLP vadītājs Dimants saka, ka tā ir uzupurēšanās un pat kamikadzes cienīga drosme kandidēt un “uzņemties atbildību” vadīt LTV. Diemžēl, vakar nesadzirdēju arī kāda tad šī atbildība būs un kā gan pats Dimanta kungs to izprot. Vēl vairāk, dzirdēju visa veida taisnošanos un atrunas par kolektīvo atbildību no Rolanda Tjarves* kunga puses, ne reizi nesadzirdot – “Jā, man kā vadītājam pirms 11 gadiem bija jāpamana un jānovērš tas, ko es tad neredzēju. Tagad redzēšu un apsolos redzēt un attiecīgi reaģēt.” Tā vietā sabiedrība jau atkal bija spiesta dzirdēt par neuzvaramo Grūtupa kantori (kuru, zināšanai, ir tiesās pārspējuši ne tik pazīstami juristi un advokāti-viņš nav neuzvarams) pret kuru Tjarves kungs divās instancēs bez izredzēm esot zaudējis…un jā, grāmata “Tiesāšanās kā ķēķis”, esot tas avots no kura visi varot saprast kādēļ viņam nav bijušas nekādas izredzes uzvarēt. Un tāds lūk mums varētu būt nākamais LTV vadītājs, vienmēr atrodot attaisnojumus un “citus atbildīgos”, turklāt balstot savu viedokli daiļliteratūrā.  Un tātad vēlreiz – kāpēc Rolands Tjarve grib vadīt LTV?

Par otru kandidātu Ivaru Beltes** kungu nav daudz ko komentēt, īss iespaids par viņa nostāju “viss ir jāpēta, nevar tagad neko pateikt”. Uz Rēdera jautājumu, ko gribētu darīt LTV, viņš atbildēja, ka viņu uztrauc apgaismojums un kadrējums. Jāteic, ka, lai to labotu, nav jākļūst par LTV vadītāju, pietiks, ja būs gaismu inženieris vai operators.  Atgādiniet man – kāpēc Beltes kungs grib vadīt LTV?

Par trešo kandidāti LTV vadītāja krēslam Gintu Krivmas*** kundzi arī daudz nav ko teikt – dāma zina kā labi izskatīties, kas ir apsveicami, bet nav skaidrs kāpēc viņa grib vadīt LTV un pamest tik ļoti ienesīgo un silto mediju, tirgus un sociālo pētījumu aģentūras “TNS Latvia” valdes priekšsēdētāja krēslu?

Ja NEPLP ir zināma atbilde un saprašana, kāpēc tieši šie cilvēki vēlas vadīt LTV, būtu labi, ja to uzzinātu arī sabiedrība, jeb LTV skatītāji un vēl labāk, ja to skaidri izjustu un saprastu arī LTV darbinieki, kuru viedoklis, šķiet, NEPLP ieskatā īsti pat nav vērā ņemams.

Neizplūdīšu vairāk pārdomās par konkursa norises kārtību, kandidātiem un NEPLP pseido “caurspīdīgo” rīcību, jo ir patiesas mieles, tāda sīkmanība no raidījuma viesiem bija jūtama, ka visai nožēlojami izklausījas izcilā dzejnieka un latviešu tautas gara fiksētāja vārdos Imanta Ziedoņa piesaukšana iz Dimanta mutes, aicinot raudzīties “filozofiskāk un eksistenciālāk” uz jaunās LTV valdes izvēlēšanos…

Bet, ja tomēr tā filozofiskāk, tad interesanti būtu zināt kā tapa ~200 personu un telefona nummuriņu saraksts, kam 1.kārtā, apzinot iespējamos kandidātus, zvanīja personālatlases kompānija “Fontes”. Un vai tiešām demokrātiskā un tiesiskā valstī, kāda taču ir Latvija, sabiedriskā medija vadītājs un valde jāizvēlas vispirms padomijas labāko tradīciju – “telefona tiesību” veidā?

Varbūt to labāko un atbilstošāko kandidātu telefona numuri palika nezināmi…? Un kas bija pārējie 40 kandidāti? Ar ko tie bija sliktāki?

Varbūt beidzot nav jāizvēlas mazākais ļaunums no visiem, bet gan neatlaidīgi jāmeklē labākais no labākajiem līdz tas tiek atrasts?

P.S. Man tikai gribētos, lai arī paši LTV darbinieki, sabiedrība un vispār Latvija kopumā būtu aktīvāka – jo mūsu pašu intereses taču tiek skartas, mūsu pašu – nodokļu maksātāju veidotais valsts budžets tiks tērēts, mūsu pašu mājās mēs paši raudzīsimies mūsu – Latvijas sabiedrisko mediju “Latvijas Televīziju”.

ltv-logo2250.jpgFoto iegūts te

_______

Kandidātu pieredzes informācijas avots te:

* Rolands Tjarve ir lektors Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātē, bijis Valsts kontrolieres padomnieks, uzņēmuma “AirBaltic” padomes loceklis, “Elektronisko sakaru direkcija” padomes loceklis, LIAA direktora padomnieks un valdes loceklis, Latvijas Televīzijas ģenerāldirektors, Nacionālajā radio un televīzijas padomes loceklis, “Preses apvienības” padomes loceklis. Viņš bijis premjera Māra Gaiļa preses sekretārs, Valsts reformu ministrijas preses sekretārs. Tjarve ir bijis programmu vadītājs Latvijas Radio, ir Latvijas Žurnālistu asociācijas biedrs, bijis Latvijas pārstāvis Eiropas Komisijas darba grupā “Promoting Entrepreneurship on TV and in other audio-visual media”, ECREA biedrs, BAMR biedrs, biedrības “Cēsinieku klubs” valdes loceklis. Tjarve ir vairāku zinātnisku publikāciju autors, beidzis Latvijas Universitātes žurnālistikas nodaļu, viņam ir maģistra grāds komunikācijas zinātnē Latvijas Universitātē, pašreiz komunikācijas zinātnes doktora zinātniskā grāda pretendents Latvijas Universitātē, promocijas darba tēma “Sabiedriskās televīzijas transformācijas procesi postpadomju valstu elektroniskajās sistēmās”.
** Ivars Belte no 2011.gada ir “Video International Ukraine” ģenerāldirektors, no 2007.gada bijis “Baltijas Mediju Alianse” izpilddirektors, no 2002. līdz 2007.gadam uzņēmuma “TV3” pārdošanas direktors, uzņēmuma “Eniro” mārketinga vadītājs, AS “Diena” laikraksta “Diena” direktors, reklāmas nodaļas vadītājs, “106.2 Radio Rīgai” mārketinga un pārdošanas nodaļas vadītājs, bijis Latvijas Reklāmas asociācijas prezidents un valdes loceklis, Latvijas Preses izdevēju asociācijas viceprezidents. Belte ieguvis bakaulaura grādu Latvijas Universitātes Svešvalodu fakultātē, pabeidzis Pre-MBA kursu Rīgas Biznesa institūtā, apguvis Mārketinga kursu CIM (Chartered Institute of Marketing), kā arī konkurētspējīga mārketinga, uzņēmuma novērtēšanas, projekta vadības, efektīvas vadības, augstākā menedžmenta kursus Rīgas Ekonomikas augstskolā.
*** Ginta Krivma no 2003.gada ir mediju, tirgus un sociālo pētījumu aģentūras “TNS Latvia” valdes priekšsēdētāja, kā arī kopš 2005.gada video un pasākumu producēšanas studijas “Tantuki Production” (“Krivms studija”) dibinātāja un valdes priekšsēdētāja, bijusi tūrisma aģentūras “Latvia Tours” stratēģisko pārmaiņu projekta vadītāja, “TV3 Latvia” mārketinga direktore. Krivma ieguvusi maģistra grādu biznesa vadībā RSEBAA, psihologa kvalifikāciju Rīgas Pedagoģijas un vadības augstskolā, kā arī sociālo zinātņu bakalaura grādu psiholoģijā. 2006.gadā uzsākusi studijas uzņēmējdarbības vadības doktorantūrā RSEBAA, Latvijas Banku augstskolas un Ventspils Augstskolas apvienotajā doktorantūras programmā.

Atbildēt

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s