Par 3 terminu pareizu lietošanu

Ik pa brīdim manu dzirdi un redzi kairina nepareizs vārdu lietojums. Būtu jau vieglāk gausties un cerēt, ka reiz visi vārdus lietos atbilstoši, t.i., domājot ko runā, ne tikai runājot to, ko domā. Lai tuvotos cerību realizācijai ar cerēšanu vien nepietiek. Tāpēc es mēģināšu kaut mazumiņu, bet darīt lietas labā – es paskaidrošu tik vienkārši cik, manuprāt, tas ir iespējams, kā pareizi, mīļie draugi, lietot terminus un nekļūdīties ar terminoloģijas lietošanu latviešu valodā.

1. Kas ir “Likumdošana”?

Tātad, ja vēlaties runāt par to, kas nosaka Jūsu tiesības un pienākumus, tad tie ir likumi, regulas, Ministru kabineta  noteikumi, utt. – kurus visus kopā sauc par “tiesību normām” jeb “LR Likumi un normatīvie akti”.

Lūdzu, lūdzu, lūdzu nekādā gadījumā nelietojiet šādā situācijā vārdu “likumdošana”, jo likumdošana ir process jeb darbība – likumu izstrādāšana, pieņemšana, grozīšana, ko veic likumdevējs (LR Saeima, Ministru kabinets – izdodot noteikumus, utt.).

2. “Mediji” vai “mēdiji”?

Pavisam vienkāršs veids kādā iegaumēt atšķirību un nekļūdīties šo divu, pēc būtības dažādo terminu lietošanā, ir atcerēties, ka visbiežāk mēdās mazi bērni, kurus tad mēs varētu mēdīšanās brīžos saukt par maziem mēdijiem, ar garo “ē”.

Tomēr plašsaziņas līdzekļi – TV, radio, prese, interneta portāli, utml., ir MEDIJI, ar īso “e”.

th

3. “Tagad, šobrīd” vai “Dotajā brīdī”?

Vārdu salikums “dotajā brīdī” ir burtisks tulkojums no krievu valodas “в данный момент”, un tas ir nepareizs lietojums latviešu valodā. Tapēc latviski (latviešu valodā) pareizi un, manuprāt, labāk ir teikt ” šobrīd, tagad”.

Pavisam elementāri – “brīdi” nevar iedot, tas vai nu ir vai nav. 😉

________

Tiešām ceru, ka Jums šie divi mazie skaidrojumi paliks prātā.;)

P.S. Foto atrasts te

5 thoughts on “Par 3 terminu pareizu lietošanu

  1. Latviešiem ir arī nelaba tecēšanas mānija – tekošais finansējums, tekošais brīdis, tekošais metrs,, notecējis lietošanas termiņs. Pareizi būtu pašreizējais/izmantojamais finansējums, šis brīdis, metrs, beidzies lietošanas termiņš. Ar darbības vārdu “tecēšana” latviešu valodā apzīmē šķidruma plūsmu 🙂

Atbildēt

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s