Santīms pie santīma jeb Valsts budžeta kontrole

Latvijas Republikas Valsts Kontrole jau atkal sasauktajā preces konferencē 2011.gada 03.oktobrī ir klāstījusi kādus tad nedarbus valsts amatpersonas, ierēdņi, darbinieki ir sastrādājuši ar Latvijas valsts budžetu 2010.gadam.

Jā, 9 mēnešus pēc budžeta izlietošanas, nu ir pārbaudīts un “dzemdēts” atzinums. Te pat lieki pieminēt, ka privātpersonām atskaites VIDam par iepriekšējā gada darbību jāsniedz ir ne vēlāk kā līdz 30.aprīlim, t.i., 4 mēnešu laikā.

Diemžēl, preses konferencē un arī LTV1 Valsts kontroliere Inguna Sudraba ar nožēlu secina, ka Latvijā neesot paredzēta atbildība par nesaimniecisku rīcību.

Un te nu juristiem, policistiem un galvenokārt prokuroriem būtu jāpalecās no krēsliem, uz kuriem tie sēž – jāsaausās un jāķer pēc Latvijas Republikas Krimināllikuma, kurā ir vismaz 6 (!!!)panti pēc kuriem, ja gribētu, tad varētu celt apsūdzības un saukt pie kriminālatbildības personas, kuras ar valsts budžeta līdzekļiem rīkojās tā kā rīkojās – vēl sliktāk kā ar paša naudas maku – nolaidīgi, bezatbildīgi un tādējādi noziedzīgi.

Ieskicēšu jeb precīzāk, nocitēšu pāris no Krimināllikuma pantiem, izcelšu būtiskās raksturojošās pazīmes:

89.pants. Kaitniecība

Par darbību vai bezdarbību, kas vērsta uz finanšu sistēmas, rūpniecības, transporta, lauksaimniecības, tirdzniecības vai citu tautsaimniecības nozaru, kā arī iestāžu vai organizāciju darbības graušanu nolūkā kaitēt Latvijas Republikai, —

soda ar brīvības atņemšanu uz laiku no pieciem līdz divpadsmit gadiem, konfiscējot mantu.

(Ar grozījumiem, kas izdarīti ar 11.12.2003. likumu, kas stājas spēkā 02.01.2004.)
194.1 pants. Nepatiesu datu vai ziņu izplatīšana par Latvijas Republikas finanšu sistēmas stāvokli(1) Par apzināti nepatiesu datu vai ziņu izplatīšanu mutvārdos, rakstveidā vai citādā veidā par Latvijas Republikas finanšu sistēmas stāvokli—soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz diviem gadiem vai ar arestu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz astoņdesmit minimālajām mēnešalgām.(2) Par tādām pašām darbībām, ja tās izdarītas atkārtoti vai ja tās izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās, vai ja ar to radīts būtisks kaitējums valstij vai ar likumu aizsargātām personas tiesībām un interesēm, —

soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz četriem gadiem vai ar arestu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz simt minimālajām mēnešalgām.

(3) Par šā panta pirmajā daļā paredzētajām darbībām, ja tās izdarītas mantkārīgā nolūkā, —

soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz sešiem gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas, atņemot tiesības veikt uzņēmējdarbību uz laiku no diviem līdz pieciem gadiem vai bez tā.

(13.12.2007. likuma redakcijā, kas stājas spēkā 12.01.2008.)
Te nu būtu jāvērtē vai Finanšu ministrija, Ekonomikas ministrija, Ministru kabinets, ministri, Valsts kases pārvaldnieks, Latvijas bankas prezidents kāda brīdī nav maldinājis Latvijas sabiedrību un sniedzis apzināti nepatiesas ziņas par faktisko finanšu stāvokli valstī! Jo noteikti, ka ziņas nav bijušas patiesas kā nekā reāli, sastādot un pieņemot nākamā gada budžetu, NEVIENS vēl nezin, kas ir bijis ar šī gada budžetu, jo tikai tikko esam uzzinājuši kā izlietots iepriekšējā gada budžets.
197.pants. Nolaidība Par darba pienākumu nolaidīgu pildīšanu, ko izdarījis uzņēmuma (uzņēmējsabiedrības) vai organizācijas atbildīgs darbinieks vai uzņēmuma (uzņēmējsabiedrības) vai organizācijas pilnvarota tāda pati persona, ja ar to radīts būtisks kaitējums uzņēmumam (uzņēmējsabiedrībai), organizācijai vai ar likumu aizsargātām citas personas tiesībām un interesēm, —soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz diviem gadiem vai ar arestu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz četrdesmit minimālajām mēnešalgām.

(Ar grozījumiem, kas izdarīti ar 12.02.2004. likumu, kas stājas spēkā 01.01.2005.)
Arī valsts un pašvaldību kapitālsabiedrības ir uzņēmumi…
213.pants. Novešana līdz maksātnespējai(1) Par juridiskās personas maksātne­spējas procesa subjekta novešanu līdz maksātnespējai nolaidības dēļ, ja ar to radīts būtisks kaitējums ar likumu aizsargātām citas personas tiesībām un interesēm, —soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem vai ar arestu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz astoņdesmit minimālajām mēnešalgām, atņemot tiesības veikt uzņēmējdarbību uz laiku līdz trim gadiem.(2) Par juridiskās personas maksātnespējas procesa subjekta tīšu novešanu līdz maksātnespējai, ja ar to radīts būtisks kaitējums ar likumu aizsargātām citas personas tiesībām un interesēm, —

soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz astoņiem gadiem vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz simt divdesmit minimālajām mēnešalgām, atņemot tiesības veikt uzņēmējdarbību uz laiku no diviem līdz pieciem gadiem.

(13.12.2007. likuma redakcijā, kas stājas spēkā 12.01.2008.)
Te nu atkal valsts kapitālsabiedrības, iestādes utt. kā juridiskas personas…un protams personas, kam radīts būtisks kaitējums  – ir Latvijas valsts un tās kase ...
217.pants. Grāmatvedības un statistiskās informācijas noteikumu pārkāpšana (1) Par uzņēmumam (uzņēmējsabiedrībai), iestādei vai organizācijai likumos noteikto grāmatvedības dokumentu kārtošanas nosacījumu, gada pārskatu vai statistikas pārskatu sastādīšanas kārtības pārkāpšanu, gada pārskatu, statistikas pārskatu vai statistiskās informācijas savlaicīgu neiesniegšanu vai nepilnīgu iesniegšanu attiecīgajām valsts institūcijām, ja tas izdarīts atkārtoti gada laikā, —soda ar piespiedu darbu vai ar naudas sodu līdz divdesmit minimālajām mēnešalgām.(2) Par uzņēmumam (uzņēmējsabiedrībai), iestādei vai organizācijai likumos noteikto grāmatvedības dokumentu, gada pārskatu, statistikas pārskatu vai statistiskās informācijas slēpšanu vai viltošanu —

soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz astoņdesmit minimālajām mēnešalgām.

(Ar grozījumiem, kas izdarīti ar 12.02.2004. likumu, kas stājas spēkā 01.01.2005.)
220.pants. Mantas nobēdzināšana Par mantas vai maksāšanas līdzekļu atsavināšanu, izšķiešanu, noslēpšanu vai citādu nobēdzināšanu nolūkā izvairīties no parāda maksāšanas vai citu saistību pildīšanas—soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz diviem gadiem vai ar arestu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz četrdesmit minimālajām mēnešalgām._____________________

Nekas daudz, tikai vēlme rakt un noskaidrot patiesību kā arī atbildīgās un vainīgās personas spēs mainīt situāciju, Latvijā, kurā nesodīti staigā un augstos godos tiek celti zagļi.
Jūs jautāsiet kāpēc tad nekas nenotiek? Ko tad Valsts kontrole nedara vai dara nepareizi?
Cik man ir zināms, tad būtiskākā kļūda ir šo revīzijas ziņojumu nodošana prokuratūrai zināšanai un pārbaudei nevis iesnieguma ar lūgumu uzsākt kriminālprocesu un saukt pie atbildības vainīgās personas iesniegšana .
Tā ir tā lielākā kļūda.
Apzināta vai neapzināta.
???

Atbildēt

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s