likumsakarības

Reiz jau rakstīju par cēloņiem un sekām un nu jāraksta atkal.

Incidents kinoteātrī sestdien.
Varam lasīt ne vienu vien virsrakstu… “Kinoteātrī nogalinātais bija augsta līmeņa finansists, četru bērnu tēvs
Tiesa apcietina par slepkavību kinoteātrī aizturēto juristu Zikovu“…un vēl, un vēl.

Kā kaut kas tāds var notikt?
Kā personas apmātību ar ieročiem neviens nepamanīja? Ne profesionāli ārsti, kas dod slēdzienu, ka personai drīkst piesķirt ieroča nēsāšanas atļauju, ne inteliģentie mācībspēki, kas rediģējuši šāvēja rakstītos zinātniskos darbus, nedz sabiedrība, kādā tas apgrozījies…nedz vecāki, kas audzinājuši…kā var nepamanīt? Bet laikam tas patiesais jautājums ir – ja arī pamana, kā un kāpēc var neko nedarīt, lai to novērstu?

Katram šāvējam, zaglim, izvarotājam, krāpniekam, suteneram, baņķierim, politiķim, skolotājam, pārdevējam – katram cilvēkam ir vecāki – mamma un tēvs, kas to audzina. Kādam ir abi vecāki, kādam tikai viens, kādam neviens. Bet ir pieaugušais, kas audzina. Un šāda ķēdīte ir kopš cilvēces pirmsākumiem.

pic

Bez vecākiem ir arī skolotāji – bērnudārzā, skolā, augstskolā – mācībspēki, kas izglīto un ievirza personību konkrētā profesijā, ietekmē tā attieksmi pret daudzām lietām, kā arī ar savām zināšanām, attieksmi, autoritāti, pieredzi, sajūsmu vai nicinājumu noteikti aizskar un iegroza mācāmā cilvēka vērtību skalu.

Ir arī sabiedrība – līdzcilvēki, klasesbiedri, studiju biedri, kolēģi, paziņas un draugi, kas arī ar savu rīcību tieši vai netieši spēj ietekmēt konkrētu indivīdu, kuram ir kāda saikne – attiecības ar tiem.

Mijiedarbība rada rezultātu. Komunikācijas ķīmija. Neviens nav absolūti viens.

pic

….

Es daudz domāju par cēloņiem un sekām ik dienu un šķiet, ka tas fundamentālais, kas šādu amorālu rīcību rada ir vienaldzība. Vienaldzība vecākiem pret bērniem, bērniem pret vecākiem, skolotājiem pret skolniekiem un otrādi, sabiedrībai pret indivīdu un indivīdam pret sabiedrību. Visaptveroša vienaldzība, kas iet roku rokā ar bezatbildību.

pic

Vai 27 gadus vecais šāvējs viens ir atbildīgs, ka viņš tāds ir, ka viņam ir bijusi iespēja izšaut no viena no saviem trim(!) ieročiem? Vai ieroču nēsāšanas atļaujas izsniedzēji ir gana atbildīgi bijuši atļauju izsniedzot? Vai sabiedrība – gan izklaides vietas apsardze, biļešu pārbaudītāji ir paši gana atbildīgi attiekušies pret saviem iekšējās kārtības noteikumiem?

Vai bija iespēja to novērst jeb nemaz nepieļaut, ka kas tāds izveidojās?
BIJA.

Un vēl es domāju par sabiedrības attieksmi šai brīdī. Vai tad ar šī šāvēja nonāvēšanu (kā daudzi izsakās – “nāvessodu tādam”) kas mainīsies? Vai tiks novērsta situācijas atkārtojuma iespēja? Vai ar vēl vienu zaudētu dzīvību būs iegūta lielāka drošība, pārliecība, ka ieročus nēsā tikai psihiski līdzsvaroti cilvēki, kas apzinās un spēj izvērtēt tā pielietošanas nepieciešamību? Vai ejot pa ielu mēs vairāk zināsim kāds cilvēks nāk pretī?

Mūsu valsts varas sviras kustina personas, kuru garīgā veselība nav pārbaudīta, bet viņi viens otram dāvina ieročus… un, kas vēl trakāk – nosaka lielu daļu mūsu ikdienas – nodokļus, darba laikus, veselības aprūpes pieejamību, to, kas mums jāmācās skolās, to, cik mūsu vecākiem saņemt pensijās un mazam bērnam pabalstā… un vēl, un vēl…

Cik veseli esam mēs visi kopā?

pic

P.S. Vācijā pirms kāda laika ir sācies tiesas process pret kādu vīrieti, kurš 23 gadus ir izmantojis savu pameitu, padēlu un īsto meitu. Pameitai šo gadu laikā ir piedzimuši astoņi bērniņi, no kuriem viens miris. Pēc trešā bērniņa, vecmāte, kas pieņēma dzemdības, t.i., gandrīz pirms 20 gadiem, vērstās Vācijas atbildīgajos sociālajos dienestos, bāriņtiesā ar aizdomām, ka kaut kas nav kārtībā ģimenē, jo bērniem netika norādīts tēvs un ne tikai, bet nekā.
Sabiedrība Vācijā ir sašutusi ne tik daudz par to, ka vīrietis ir atklāts un tiesāts(tas drīzāk nomierina, jo sods ir un būs neizbēgams), bet par to, ka vairāk kā 20 gadus šo situāciju nav pamanījuši, izvērtējuši, novērsuši Vācijas atbildīgie dienesti, līdzcilvēki, sabiedrība pati.

Par ko ir sašutusi mūsu – Latvijas sabiedrība? Vai mēs katrs atsevišķi un visi kopā kā sabiedrība esam ieinteresēti identificēt cēloņus un atbildīgi nepieļaut negatīvās sekas?

pic

_______

Foto no google.com

Atbildēt

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s